Fabio Fognini och Simone Bolelli vann herrdubbeln i Australien då de slog fransmännen Herbert/Mahut med siffrorna 6-4, 6-4. Därmed blev de det första italienska paret att vinna en Grand Slam på över 50 år då Nicola Piatrangeli och Orlando Sirola vann 1959 i Franska Öppna.
Det italienska paret spelar inte en klassisk dubbel, det vill säga att servaren stannar kvar på baslinjen efter serven och trots den kontroversiella spelstilen har de avfärdat mycket meriterade par.
Fognini och Bolelli har kommit nära en Grand Slam-titel i dubbel tidigare då de nådde semifinal under Us Open 2011 och i Australien under 2013. De har även gjort bra resultat i Davis Cup-sammanhang.
Herbert/Mahut gjorde blott sin tredje turnering tillsammans och hade inför Australian Open inte vunnit en match tillsammans.