Del Potro lämnar återbud till Australian Open

Trots att argentinaren gjorde comeback i Sydney under veckan och spelade totalt tre matcher tvingas han nu att lämna återbud till säsongens första Grand Slam då smärtorna i handleden fortfarande hämmar honom.

”Delpo” hann med att slå Stakhovsky och Fognini innan Kukushkin blev för svår i två raka tiebreaks men i en intervju till Ausopen.com säger han att fortfarande inte är 100-procentig och att ett Grand Slam är för riskfyllt just nu.

Del Potro har hämmats av sin handledsskada sedan han avbröt sin match mot Somdev Devvarman i Dubai den 25 Februari 2014 och gjorde under veckan i Sydney sitt första framträdande på banan efter 11 månaders rehab.

Hela intervjun kan ni läsa här: http://www.ausopen.com/en_AU/news/interviews/2015-01-18/201501171421544387594.html

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Alex Theodoridis
Alex Theodoridis
Skribent och grundare av Tennisportalen

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.