Vi går igenom kommande omgång i Davis Cup World Group där första omgången kommer att spelas mellan den 6-8:e Mars. Samtliga länder har annonserat sina trupper och vi tittar närmare på de kommande drabbningarna.
Storbritannien – USA (Emirates Arena, Glasgow, hardcourt inomhus)
Storbritannien: Andy Murray, James Ward, Jamie Murray, Dominic Inglot
USA: John Isner, Donald Young, Bob Bryan, Mike Brian
Jamie Murray har under en lång period krönt stora framgångar med sin australienska partner John Peers på dubbeltouren och idag kom belöningen då han blev kallad till Storbritanniens Davis Cup-lag. Därmed återförenas han med brorsan Andy Murray för första gången sedan 2011.
Andy Murray kommer mot all förmodan att spela alla tre dagar mellan den 6-8:e Mars i Glasgow där James Ward är andravalet i singeln och dubbelspecialisten Dominic Inglot som fjärdeman. Matchen spelas inomhus på hardcourt och motståndet står USA för som anländer med Bröderna Bryans, John Isner och Donald Young. Kan Isner slå Murray? Om inte så blir detta nog för tufft för jänkarna.
Tennisportalen tippar: 60-40
Tyskland – Frankrike (Fraport Arena, Frankfurt, hardcourt inomhus)
Frankrike: Gael Monfils, Richard Gasquet, Gilles Simon, Nicolas Mahut
Tyskland: Philipp Kohlschreiber, Benjamin Becker, Jan-Lennard Struff, Andre Begemann
Frankrikes Davis Cup-kapten Arnaud Clement tog ut Gael Monfils inför matchen mot Tyskland trots att Monfils enligt egen utsago kände sig trött och skulle stå över matchen. Snackisen kring uttagningen har dock vart kring Nicolas Mahut som vid 33 års ålder gör debut i Davis Cup-sammanhang. Gasquet skadade ryggen idag mot Roger Federer och tvingades avbryta efter första set som slutade med 6-1 till ”Roggans” favör, ett set som bara tog 23 minuter. Stort frågetecken för Gasquet alltså där Benneteau ligger bäst till att knipa fjärdeplatsen i truppen, vore kul dock om Clement kunde ta ut Pierre-Hugues Herbert som ett komplement till Mahut i dubbeln, de nådde som bekant final i Australian Open senast och hade vart favoriter mot tyskarna.
Tyskland kommer till spel med Philipp Kohlschreiber, Benjamin Becker, Jan-Lennard Struff och Andre Begemann som ensam dubbelspecialist i laget. Tyskland har revansch att utkräva då de hade en 0-2 ledning på bortaplan mot just fransmännen i kvartsfinalen i World Group men ”les Bleus” kunde senare vända till 3-2. Becker och Struff känns inte som de ska kunna hota Monfils eller Simon i fem set och i dubbeln är det fördel fransmännen som vi tidigare vart inne på.
Tennisportalen tippar: 30/70
Tjeckien – Australien (Cez Arena, Ostrava, hardcourt inomhus)
Tjeckien: Lukas Rosol, Jiri Vesely, Jan Mertl, Adam Pavlasek
Australien: Lleyton Hewitt, Nick Kyrgios, Bernard Tomic, Sam Groth
Två mycket stora tennisnationer där främst Australien står ut med sina 28 Davis Cup-titlar mot Tjeckiens tre. Man ska dock inte glömma att tjeckierna vann 2012 och 2013, då framförda av storstjärnorna Tomas Berdych och Radek Stepanek som inte kommer till spel till denna match. Lukas Rosol, Jiri Vesely, Jan Mertl och Adam Pavlasek utgör truppen. Mycket möjligt att Rosol och Vesely kommer att ta hand om matcherna och sedan spela dubbeln tillsammans. Kul med Pavlasek som gjorde strålande resultat på challengertouren i höstes och det är definitivt en spelare som har framtiden för sig och kan cementera sig på ATP-touren i framtiden. Pavlasek imponerade rejält när han slog Fognini i Hopman cup i Januari-månad och är han redo för större äventyr i den tjeckiska landslagsdressen? Förhoppningsvis är svaret ja på den frågan.
Australiensarna blandar nytt med gammalt där Nick Kyrgios, Bernard Tomic, Sam Groth och Lleyton Hewitt ska frälsa de gula. Matchen spelas på hardcourt inomhus och man ser till spelarna samt det snabba underlaget som tjeckierna gillar att ta fram så råder det inga tvivel om vilka som är favoriter, Australien bör gå vidare sett till de spelare länderna har att tillgå men det skulle inte förvåna mig om vi får se en mycket jämn tillställning, Hewitt frälser i en avgörande femte match i fem sets?
Tennisportalen tippar: 45/55
Kazakhstan – Italien (National Tennis Centre, Astana, hardcourt inomhus)
Kazakhstan: Andrey Golubev, Mikhail Kukushkin, Aleksandr Nedovyesov, Dmitry Popko
Italien: Fabio Fognini, Andreas Seppi, Simone Bolelli, Paolo Lorenzi
Vi har tidigare skrivit om Kazakhstans framgångssaga här på Tennisportalen och nu ställs man mot Italien på hemmaplan. Första omgångar har inte varit några problem för Kazakhstan de senaste åren då man nått kvartsfinal de senaste tre och i Astana är man ruggigt starka, främst anförda av Golubev som inte tycks kunna förlora i Davis Cup, fråga bara Stanislas Wawrinka.
Kukushkin, Nedovyesov och ynglingen Dmitry Popko ska tillsammans med ”kaptenen” Andrey Golubev försöka skrälla mot Italien som var i semifinal senast, där Schweiz blev för svåra. Fabio Fognini, Andreas Seppi, Simone Bolelli och Paolo Lorenzi – inga konstigheter.
Italienarna måste absolut ses som favoriter men en skräll, det känns inte så otänkbart ändå. Golubev kan definitivt slå Fognini om han har en dålig dag och Kukushkin kan i sina bästa dagar producera otroligt bra tennis men man kan ändå inte komma ifrån att Italienarna har allt i sina egna händer.
Tennisportalen tippar: 40/60
Argentina – Brasilien (Tecnopolis, Buenos Aires, grus)
Enda matchen i denna omgång som kommer att spelas på grus och det tackar vi för. Argentina är kända för sin passionerade publik och räkna med ett enormt publikstöd när man ställs mot rivalen Brasilien, en rival som man har en lång och utdragen historia gentemot. Leonardo Mayer, Federico Delbonis, Carlos Berlocq och Diego Schwartzman har blivit uttagna men jag skulle bli väldigt förvånad här om vi inte bara kommer att få se Berlocq och Mayer, de har redan spelat ett par atp-turneringar tillsammans i dubbel och på singelsidan är de orubbliga.
Brassarna kommer till spel med Joao ”Feijao” Souza, Thomaz Bellucci och dubbelspecialisterna Melo/Soares. Rogerio Dutra Silva har tidigare varit gjuten i landslaget men efter Souzas imponerade resultat i Sao Paolo och Rio De Janeiro kunde inte förbundskaptenen Joao Zwetsch blunda längre. Inget konstigt med det egentligen, Joao Souza är helt enkelt bättre.
På singelsidan kan man konstatera att det ser väldigt jämnt ut men klar fördel Brasilien i dubbeln och det kan nog räcka för en brasiliansk seger. Argentina har en läktarkultur som inte många kan konkurrera med och vi har sett mängder av spelare som inte klarat av att hantera den argentinska tennispubliken som försöker psyka sönder sina motståndare så fort tillfälle ges, blir intressant att se hur brassarna hanterar det. Denna drabbning har alla möjligheter att gå till historien som en av de mest minnesvärda i Davis Cup:s historia och får vi ännu en gång se en avsliten tröja från Carlos Berlocq? Denna omgång får absolut inte missas att ses gott folk!
Tennisportalen tippar inte denna omgång, 50/50 med andra ord.
Serbien – Kroatien (Kraljevo Sports Centre, Kraljevo, inomhus hardcourt)
Serbien: Novak Djokovic, Viktor Troicki, Filip Krajinovic, Nenad Zimonjic
Kroatien: Marin Cilic, Borna Coric, Mate Delic, Marin Draganja
Räkna med ett extremt laddat och spänt möte här då länderna har en lång, utdragen politisk spänning mellan sig sedan Jugoslavien upplöstes på 1990-talet. Serberna vann mötet under 2010 men kroaterna kan nu likt sina motståndare skylta med en Grand Slam-vinnare i truppen i form av Marin Cilic.
Djokovic mot Cilic i förstasingeln och sedan Troicki mot antingen Delic eller Coric. Skulle inte förvåna mig om de valde att plocka fram Delic här som var med senast mot Nederländerna och gjorde riktigt bra ifrån sig. 1.96 lång, stor serve och en otroligt kraftfull forehand, hans spel är som gjutet för snabba inomhusgolv. Samtidigt har Coric imponerat i Dubai där han är framme i sin andra ATP-500 semifinal i karriären efter att ha slagit Andy Murray.
Väljer serberna att plocka in Djokovic i dubbeln tillsammans med Zimonjic eller blir det Troicki? Frågorna är många men har man kniven mot strupen så väljer man nog inte bort världsettan. Illija Bozoljac har tidigare prenumererat på en plats i truppen och vart en flitig partner i dubbeln till Zimonjic men har efter några usla veckor på challengertouren blivit petad i förmån för Filip Krajinovic. Kroaterna har Marin Draganja att förlita sig på i dubbeln och det mest logiska vore att plocka in Marin Cilic som partner, låter som en mycket jämn dubbelmatch på förhand.
Hemmaplan och Djokovic, serberna är favoriter här.
Tennisportalen tippar: 60/40 till Serbien
Kanada – Japan (Doug Mitchell Thunderbird Sports Centre, Vancouver)
Kanada: Milos Raonic, Vasek Pospisil, Frank Dancevic, Daniel Nestor
Japan: Kei Nishikori, Go Soeda, Tatsuma Ito, Yasutaka Uchiyama
Japan vann denna drabbning under 2014 men då utan Raonic och Kanada utan Raonic är som Sverige utan Zlatan. Nishikori har slagit Raonic två gånger på lika många försök i Japan men denna gång får Kanada äran att spela på hemmaplan. Tidigare har de satt upp en hardcourt som liknar mer en isbana än ja, en medium-snabb hardcourt som oftast används på ATP-touren men Nishikori gillar extremt snabba underlag vilket hans två titlar i Tokyo vittnar om. Pospisil är favorit mot vare sig han ställs mot Go Soeda, Tatsuma Ito eller Yasutaka Uchiyama, Nishikori ska bara slå Pospisil och Raonic förlorar inte mot de tre nämnda japanerna. Kort sammanfattat avgörs denna drabbning i dubbeln där Nestor/Pospisil är stora favoriter mot Nishikori/Uchiyama men japanerna skall inte underskattas i denna spelform. De slog faktiskt kanadensarna senast de möttes förra året där Uchiyama visade prov på fantastiskt dubbelkunnande, dock var Pospisil skadad och Dancevic fick hoppa in istället med Nestor. Stor skillnad på Pospisil och Dancevic i dubbeln ska man veta, Vasek har en Grand Slam till sitt namn och kan tituleras sig som en av de bättre dubbelspelarna på touren.
Kanada har hemmaplan och ett klart bättre dubbelpar att förfoga över vilket gör de till favoriter.
Tennisportalen tippar: 60/40
Belgien – Schweiz (Country Hall du Sart Tilman, Liége, inomhus hardcourt)
Belgien: David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans, Niels Desein
Schweiz: Yann Marti, Adrien Bossel, Henri Laaksonen, Michael Lammer
Ingen Federer eller Wawrinka i Schweiz och ingen Marco Chiudinelli (skadad) att tillgå i dubbeln, Yann Marti är den högst rankade spelaren i truppen på 294:e plats i världen och detta ser inte så ljust ut för de nyblivna mästarna. Förlorar man detta möte så måste man slåss för sin existens i World Group mot antingen Japan eller Kanada, hyfsad kontrast till fjolårets seger.
Belgerna har hemmaplan och kommer att vara favoriter i samtliga matcher, upplagt för seger med andra ord. Bollen är rund och vad som helst kan hända brukar det heta men när Schweiz kommer till spel i Davis Cup utan sina storstjärnor som hoppar omgången p.g.a olika anledningar, ja då slocknar hoppet för de mest optimistiska.
Tennisportalen tippar: 80/20
Mannen hur tänker du när du ger Storbritanien 65/35 mot USA? Murray vinner sina singlar typ 9 av 10 gånger, men sen kommer ju Isner och Young vinna mot Ward högst troligt därmed 2-2. Återstår dubbeln och även om Bryan bröderna inlett säsongen lite skakigt så är dem ju favoriter ändå va?
Okej, jag var kanske lite för generös där men är du så säker på att Young slår Ward? Det är inte jag nämligen.
kanske 55/45 till Storbritanien hehe, nja känner ju att Young startat säsongen fantastiskt, typ bästa någonsin för honom men klart hemmaplan för Ward så jämnar ut sig lite 🙂
Det har han gjort men senast han spelade Davis Cup vill jag minnas att han inte kunde hantera nerverna. Får se hur det blir med det denna gång, förhoppningsvis går det bättre för honom!